Monety bulionowe – jak inwestować w złoto?

Fizyczne złoto inwestycyjne można kupić w formie sztabek lub monet bulionowych. Te drugie są szczegółowo zdobione i dostępne w wielu wzorach, często nawiązujących do kultury kraju, z którego pochodzą. Czym są monety bulionowe w kontekście inwestycyjnym i które z nich są najbardziej rozpoznawalne?

Czym dokładnie są monety inwestycyjne?

Trzeba mieć świadomość, że nie każda złota moneta ma charakter inwestycyjny. W odróżnieniu od numizmatów czy monet kolekcjonerskich cena monety bulionowej wynika przede wszystkim z rynkowej ceny kruszcu w niej zawartego (niewielki wpływ na cenę ma marża sprzedawcy). Nieistotne są w tym przypadku zdobienie, ewentualna wartość historyczna i wszelkie inne czynniki niezwiązane z aktualną ceną złota. 

Zgodnie z polskimi przepisami, monety bulionowe są złotem inwestycyjnym, jeśli:

  • są wybite w próbie minimum 900 tysięcznych (składają się ze złota w minimum 90%),
  • są aktualnie lub były w przeszłości środkiem płatniczym w kraju, z którego pochodzą,
  • zostały wybite po roku 1800,
  • ich cena w momencie sprzedaży nie przekracza o więcej niż 80% ceny rynkowej złota zawartego w danej monecie.

Przykłady monet bulionowych

Monety bulionowe są współcześnie emitowane przez niemal wszystkie narodowe mennice krajów rozwiniętych. Wiele z nich posiada wieloletnią tradycję i są dziś rozpoznawalne w każdym zakątku globu. Takie produkty inwestycyjne relatywnie łatwo nabyć, a także łatwo zbyć w razie potrzeby – niezależnie od lokalizacji.

Pierwszą monetą bulionową (wyemitowaną w celu przechowania kapitału w złocie) był Krugerrand. Pierwszy raz wybito go w 1967 roku w RPA i do tej pory pozostaje jedną z najpopularniejszych monet bulionowych świata. Po ogromnym międzynarodowym sukcesie Krugerranda, swoje monety zaczęły wybijać inne kraje. Kolejno pojawiły się: 

  • Liść Klonu (Kanada), od 1979 – wybijany do dziś, 
  • Amerykański Orzeł (USA) – wybijany od 1986 do dziś,
  • Australijski Kangur – od 1987 roku do dziś,
  • Britannia (Wielka Brytania) – od 1987 roku do dziś.
Zobacz tez:  Kiedy Apple pobiera pieniądze z karty

Britannia jest pierwszą europejską monetą bulionową. Z kolei Wiedeński Filharmonik (najsłynniejsza moneta austriacka, wybijana od 1989 roku) jest pierwszą monetą bulionową, której nominał został wyrażony w euro.

Wszystkie wymienione wyżej monety cieszą się dziś zaufaniem inwestorów na całym świecie. Inne popularne przykłady to Chińska Panda, Libertad (Meksyk), czy monety serii Lunar, nawiązujące do chińskiego kalendarza księżycowego (emitowane przez australijską mennicę Perth Mint).

Jak rozpoznać monety bulionowe?

Monety bulionowe są wybijane zgodnie z tradycją menniczą, co oznacza, że mają zdobiony awers i rewers, zwykle też określony nominał (choć zdarzają się wyjątki, czego przykładem jest Krugerrand). Na awersie często umieszcza się podobiznę władcy lub godło, a rewers nawiązuje do określonego symbolu, od którego najczęściej pochodzi nazwa monety.

Nominał monet bulionowych ma charakter symboliczny. Dla przykładu wspomniany Filharmonik Wiedeński ma nominał 100 euro, a rynkowa cena złota zawartego w monecie to – przeliczając na złotówki – około 8 500 zł (stan na luty 2024).

Kluczowe parametry – waga i czystość monet bulionowych

Najpopularniejszym, w pewien sposób domyślnym wariantem wagi monet bulionowych jest uncja trojańska, czyli 31,1 grama. Złote monety inwestycyjne najczęściej emitowane są bez dodatku innych kruszców (składają się w całości ze złota). Próba szczerozłotych monet to 999,9 – oznacza najwyższą możliwą czystość wyrobu. Jednocześnie niektóre znane monety posiadają domieszki miedzi i srebra (Amerykański Orzeł), miedzi (Krugerrand) lub innego metalu dla wzmocnienia monety. W takich monetach znajdziemy pełną uncję złota (31,1 g) oraz kilkuprocentowy dodatek innego kruszcu. Monety mają wtedy niższą próbę (złota w stopie jest mniej), wciąż jednak zawierają tyle samo czystego złota, co jednouncjowe monety bez dodatków.

Przykładowo Krugerrand jest monetą próby 916, ale jego waga jest większa niż jedna uncja (31,1 g) i wynosi 33,9 g. Co dokładnie oznaczają próby złota? Przeczytaj więcej: https://ascoin.pl/Proby-zlota-jakie-sa-i-co-oznaczaja-news-pol-1690287438.html 

Zobacz tez:  PZU - Ile się czeka na pieniądze za pobyt w szpitalu?

Treść promocyjna



Zobacz także:
Photo of author

Jagoda

Jagoda to ambitna redaktorka bloga i pasjonatka finansów osobistych. Jej artykuły są pełne praktycznych porad dotyczących oszczędzania, inwestowania i zarządzania budżetem. Jagoda doskonale rozumie potrzeby czytelników i stara się dostarczyć im jasnych i zrozumiałych informacji, aby pomóc im w budowaniu stabilnej sytuacji finansowej i osiągnięciu swoich celów finansowych.

Dodaj komentarz